Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα: Με το «δεξί» και 2-2 η επιστροφή στη Super League

Έχασε ο ΠΑΣ Γιάννινα τη μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη νέα του πορεία στη μεγαλύτερη εθνική κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας μας, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1 που ήταν και η πρεμιέρα για τον ΠΑΣ, μιας και ξεκίνησε με καθυστέρηση δύο αγωνιστικών τις υποχρεώσεις του για φέτος.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το απόγευμα της Κυριακής, οι δύο ομάδες έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας, όντας και οι δύο ευχαριστημένες με την εξέλιξη του αγώνα, καθώς ο ΠΑΣ ξεκίνησε σε μια δύσκολη έδρα με καλή εμφάνιση, ο δε οικοδεσπότης δεν έχασε αφού ανέτρεψε το σε βάρος του δύο μηδέν του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ έδειξε δύο πρόσωπα: ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο που έδωσε το προβάδισμα 0-2 και ένα… απόντος από το γήπεδο… στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ήταν σα να μη μπήκε καθόλου στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα ο ΠΑΣ. Ξύπνησε μόνο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε με το… καλησπέρα πως τη φετινή σεζόν θα είναι ανταγωνιστικός. Οι Ηπειρώτες στην πρεμιέρα τους κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Άρη και να σκοράρουν μόλις στο 15′. Ο Νάουμετς με ένα τρομερό τελείωμα έγραψε το 1-0 με τον Κουέστα να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 22′ ο ΠΑΣ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με τον Παντελάκη, ενώ ο Άρης είχε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τους Φετφατζίδη, Ματίγια.

Η ισοφάριση ήλθε μέσα σε 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Άρης είχε την υπεροχή, την κατοχή της μπάλας και ο ΠΑΣ φαινόταν απρόθυμος να αντιδράσει.

Γιαννικης: «Φάνηκε ότι είχαμε να αγωνιστούμε για μεγάλο διάστημα»

Οι φάσεις του αγώνα

6΄ Ο ΠΑΣ βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, ο Παμλίδης και ο Κρίζμαν δεν βρήκαν ελεύθερο σουτ, τελικά η μπάλα στρώθηκε στον Πίρσμαν που σούταρε κοντά από το ημικύκλιο με την μπάλα να περνάει σύριζα άουτ, αλλά ο Κουέστα ήλεγχε.

10΄ Ατομική ενέργεια του Μπερτόγλιο και σουτ έξω από την περιοχή για τον Άρη, λίγο πιο δεξιά από το ημικύκλιο, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά, στην πρώτη μεγάλη στιγμή του ματς.

15΄ Ο Νάουμετς έκανε το 0-1 με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε λίγο κάτω από το γάμα της εστίας του Κουέστα. Ο Ουκρανός πήρε την μπάλα από τον Παμλίδη και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία.

18΄ Σουτ του Γκάμα, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, άλλαξε πορεία, αλλά ο Χουτεσιώτης έπεσε σωστά και απέκρουσε.

19΄ Σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή και λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι, τρομερή επέμβαση του Χουτεσιώτη.

20΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια από πλάγια θέση αριστερά εκατοστά έξω από την περιοχή η μπάλα, και λίγο πάνω από τα δοκάρια το φάουλ αυτό.

22΄ Με τη βοήθεια του Παντελάκη η μπάλα κατέληξε για δεύτερη φορά στην εστία του Κουέστα μετά από κεφαλιά του Εραμούσπε, σε κόρνερ του Καρτάλη και τον τερματοφύλακα του Άρη εκτός θέσης. Το γκολ πιστώθηκε στον Παντελάκη.

29΄ Από κεφαλιά διώξιμο του Παντελάκη, ο Ρόουζ έκανε απευθείας το μονοκόμματο σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη.

34΄ Μετά από λάθος γύρισμα, επικίνδυνο γύρισμα του Μπερτόγλιο στη μικρή περιοχή, η μπάλα πέρασε από τον Χουτεσιώτη και έσωσε ο Εραμούσπε, στην εξέλιξη δεύτερη παρόμοια φάση και μπλοκάρισμα από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

46΄ Ο Κάστρο στη θέση του Νάουμετς

46΄ Εκπληκτική απόκρουση του Χουτεσιώτη σε σουτ του Ρόουζ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

47¨ Ο Φετφατσίδης έκανε το 1-2 εκμεταλλευόμενος κενό της άμυνας του ΠΑΣ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με πανέμορφο σουτ στο παραθυράκι.

56΄ Ο Λώλης στη θέση του Λεό.

63΄ Ο Ντομίγκεζ στη θέση του Καρτάλη για τον ΠΑΣ.

67΄ Ο Άρης ισοφάρησε με τον Χαβιέ Ματίγια, σε εκτέλεση φάουλ που κατέληξε στο δεξί γάμα του Χουτεσιώτη. Το φάουλ σφυρίχτηκε στον Παντελάκη που χρεώθηκε και με κίτρινη κάρτα, δόθηκε ωστόσο με μεγάλη ευκολία τόσο το φάουλ όσο και η κάρτα.

86΄ Ο Άγγελος Λιάσος στη θέση του Παμλίδη.

90′ Ο Κριζμάν εκτέλεσε φάουλ που απέκρουσε ο Κόουστα ενώ στην εξέλιξη της φάσης υπήρξε υπόδειξη για οφσάιντ στον Κριζμάν.

Συνθέσεις

Άρης: Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Φετφατζίδης, Μπερτόγλιο, Γκάμα και Λόπεθ

ΠΑΣ Γιάννινα: Λευτέρης Χουτεσιώτης, Νώντας Παντελάκης, Αντρίγκο Εραμούσπε, Μάρβιν Πίρσμαν, Στέφανος Σιόντης, Αλέξανδρος Καρτάλης, Βλάντισλαβ Νάουμετς, Γιώργος Παμλίδης, Λεό Μπαπτίστε, Σάντι Κριζμάν

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Δημήτρης Μαυρουδής (Ηρακλείου), Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Τέταρτος: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων) –

VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (VAR), Μιχαήλ Καρσιώτης (AVAR)