Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ: Έγραψε το πρώτο «διπλό»

Χάρη σε φοβερές ενέργειες των Κρίζμαν και Πίρσμαν, οι Παμλίδης και Ελευθεριάδης βρήκαν δίχτυα για τον ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε από τη Ριζούπολη επικρατώντας (1-2) του Απόλλωνα Σμύρνης με τα γκολ των Παμλίδη, Ελευθεριάδη και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Super League Interwetten.

Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχθηκε στη Ριζούπολη τον ΠΑΣ Γιάννινα στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Super League Interwetten με τους Ηπειρώτες να φεύγουν με τη νίκη χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

Στο 43′ ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε το 0-1 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης έπειτα από τρομερή ενέργεια του Κρίζμαν, ο οποίος πέρασε δύο παίκτες, το σουτ πήγε στο οριζόντιο, αλλά ο Παμλίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα χωρίς να απειλήσουν για την ανατροπή του διπλού.

Ο Φατιόν έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει το σκορ για τον Απόλλωνα Σμύρνης στο 50′. Ο Κάργας ανέτρεψε τον Μουνιέ μέσα στην περιοχή και ο Απόλλωνας Σμύρνης κέρδισε πέναλτι. Εκτελεστής ο Φατιόν, με την μπάλα ωστόσο να περνάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια και την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να μπει και πάλι στο ματς.

Οι φάσεις

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο της Ριζούπολης και έφθασε στο πρώτο 20λεπτο να έχει τέσσερις τελικές αντί καμίας των γηπεδούχων. Μία εξ αυτών ήταν στην εστία.

Ο Σάλιακας έκανε ό,τι ήθελε από τη δεξιά πλευρά και μαζί με τον Παμλίδη συνέθεσαν ένα δίδυμο που δεν συνάντησε αντίσταση από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Δεν είναι υπερβολή ότι πήρε αυτό που άξιζε στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ηπειρώτες άνοιξαν το σκορ στο 43ο λεπτό όταν ο Σάντι Κρίζμαν έκανε εξαιρετική ενέργεια, πέρασε δύο αντιπάλους και με κεραυνό εκτός εστίας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κότσαρη.

Ο Παμλίδης στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Διεύρυνε το προβάδισμα στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πίρσμαν με τρομερό τσίμπημα άδειασε τον Τσαμπούρη, γύρισε και ο Ελευθεριάδης από κοντά έκανε το 0-2.