Εκλογές 2019: 17 κόμματα κατεβάζουν υποψήφιους στο Νομό Ιωαννίνων (όλα τα ονόματα)

Εκλογές 2019: 17 κόμματα κατεβάζουν υποψήφιους στο Νομό Ιωαννίνων (όλα τα ονόματα)

Στην ανακήρυξη των υποψήφιων της εκλογικής αναμέτρησης της 7ης Ιουλίου προχώρησε ο Άρειος Πάγος την 25η Ιουνίου, εντός της προθεσμίας που ορίζουν το αρ.35 και αρ.3 παρ.2 της εκλογικής νομοθεσίας (π.δ.26/2012).

Ειδικότερα, με την αριθμ. 78/2019 Απόφαση του Α1’ Πολιτικού Τμήματος του Αρείου Πάγου (και τη διορθωτική 79/2019), πραγματοποιήθηκε η ανακήρυξη των κομμάτων, συνασπισμών κομμάτων, μεμονωμένων υποψήφιων και υποψήφιων Βουλευτών Επικρατείας που θα λάβουν μέρος στις επικείμενες βουλευτικές εκλογές.

Συγκεκριμένα, την ψήφο του ελληνικού λαού διεκδικούν 20 κόμματα και συνασπισμοί κομμάτων.

Εξ αυτών των 20 κομμάτων στο Νομό Ιωαννίνων κατεβάζουν συνδυασμούς και υποψήφιους βουλευτές, τα 17 κόμματα από αυτά που ανακήρυξε ο Άρειος Πάγος. Δεν κατεβάζουν υποψήφιους στα Γιάννενα μόνο τα εξής κόμματα: «Δημοσθένης Βεργής- Έλληνες Οικολόγοι», «Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα-ΕΕΚ Τροτσκιστές» και η «Συν…φωνία Πολιτικών Κομμάτων».

 

Αναλυτικά τα ονόματα που ανακήρυξε ο Άρειος για το Νομό Ιωαννίνων είναι τα εξής (διαβάστε εδώ αναλυτικά την απόφαση του Αρείου Πάγου υπογεγραμμένη από την αντιπεριφερειάρχη ΠΕ Ιωαννίνων):

Συνασπισμός Ριζοσπαστική Αριστεράς

Αναγνώστου Θεοφανώ

Καραγιάννης Ιωάννης

Μαντάς Χρήστος

Σπέγγος Αριστείδης – Δημήτριος

Στέφος Ιωάννης

Τζούφη Μερόπη

 

Νέα Δημοκρατία

Αμυράς Γεώργιος

Δαρδαμάνης Κωνσταντίνος

Καλογιάννης Σταύρος

Κεφάλα Μαρία – Αλεξάνδρα

Τασούλας Κωνσταντίνος

Τζαρούχη Σοφία

Τσουλάκη Μαρία

 

Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή

Δούκα Πολυξένη (Ξένια)

Λιλλής Νικόλαος

Παπαστάθη Φωτεινή

Τσάγκας Χριστόφορος

Τσιαγκαβέλης Αλέξανδρος

 

Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

Γάτσιος Κωνσταντίνος

Ζαρπαλάς Σωτήρης

Ζήκου Μαργαρίτα

Κασσής Μιχαήλ

Μανταλόβας Αθανάσιος

Μπάρμπα Βασιλική (Βάνα)

Σαραντοπούλου – Πρέντζα Αικατερίνη

 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

Έξαρχος Νικόλαος

Μπόμπολη Αφροδίτη

Νάκος Αθανάσιος

Παππάς Χαράλαμπος

Τασιούλας Δημήτρης

Τουλκιαρίδου Χριστίνα

Τσουμάνη Όλγα (Όλυ)

 

Ένωση Κεντρώων

Αργύρης Σταύρος

Δανέλλας Δημοσθένης

Δήμος Οδυσσέας

Δόση Βασιλική

Επιτροπάκης Νικόλαος

Λεβέντη – Μπακαλού Διαλεκτή

Σπυρονίκου Χριστίνα

 

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος (ΟΚΔΕ)

Γεωργιάδης Στέφανος

Μπαλτζώη Φωτεινή

Πλαστήρα Ελπινίκη

 

ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Βλαχάς Παναγιώτης

Γκίκα Λουΐζα

Μπακόλας Δημήτριος

Πασσιάς Χρήστος

Τόλη Ευαγγελία

 

Ελλήνων Συνέλευσις

Γραμμόζη Αγγελική

Δερέκας Άγγελος

Κωτσορίδης Στέργιος

Νάτσιου Μαρία

Παπαδοπούλου Βάια (Βανέσσα)

 

Ελληνική Λύση – Κυριάκος Βελόπουλος

Βραχάμη Ειρήνη

Παπατόλης Παντελής

Σταμίδη Βασιλική

Τζάλλας Παναγιώτης

Τσούρης Χαράλαμπος

 

ΚΚΕ (μ-λ)

Κανδρέλη Παρασκευή

Μίχου Φωτεινή

Πάκος Αλέξανδρος

Παπανδρέου Πέτρος

Στράτος Ευστράτιος

Τσιλικάτης Χρήστος

 

Μ-Λ ΚΚΕ

Αθανασίου Χρυσάνθη

Γράβος Ευάγγελος

 

ΕΠΑΜ – ΑΚΚΕΛ

Γκόγκου Ιουλία

Ζαφείρη Γιολάντα

Κουμέλης Κωνσταντίνος

Παπαμιχαήλ Αριστείδης

Τσιώλης Χρήστος

 

Λαϊκή Ενότητα

Γοδέβενος Πέτρος

Γουρζή Ευτυχία

Μπούκη Ελένη

Τσακανίκας Γεώργιος

 

ΜέΡΑ 25

Βακολίδης Νικόλαος

Λάμπρης Χρήστος

Λιούτα Λαμπρινή (Πασχαλίνα)

Μπαϊρακτάρη Ροδάνθη – Αριστέα

Τσούνης Παναγιώτης (Βοστινιώτης)

 

Δημιουργία Ξανά – Θάνος Τζήμερος

Αραβαντινός Κωνσταντίνος

Ζούκη Σταυρούλα

Μπίκα Έλλη

Μπίκας Βασίλειος

Παππάς Φίλιππος

 

Πλεύση Ελευθερίας – Ζωή Κωνσταντοπούλου

Λάμπρος Χρήστος

Λίτσιος Ευάγγελος

Τζαλαλή Χριστίνα

 

Show Buttons
Hide Buttons