Η σύνθεση του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου Ηπείρου (σύμφωνα με την ανακήρυξη του Πρωτοδικείου)

Η σύνθεση του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου Ηπείρου (σύμφωνα με την ανακήρυξη του Πρωτοδικείου)

Χρειάστηκε να περάσει περίπου ενάμισης μήνας από τις εκλογές της 26ης Μαΐου, προκειμένου να συνεδριάσει η αρμόδια επιτροπή του Πρωτοδικείου Ιωαννίνων υπό τον πρόεδρο των Πρωτοδικών και δύο δικαστές, για να επικυρώσει το αποτέλεσμα των Περιφερειακών εκλογών στην Ήπειρο και να ανακηρύξει τον εκλεγόμενο Περιφερειάρχη και τους εκλεγόμενους περιφερειακούς συμβούλους, τακτικούς και αναπληρωματικούς και τέλος, να κατανείμει τις 51 έδρες του νέου περιφερειακού συμβουλίου που θα αναλάβει από την 1η Σεπτεμβρίου 2019.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του Πρωτοδικείου στο πρακτικό της 3ης Ιουλίου 2019, επί εγγεγραμμένων 378.398 ψηφοφόρων, ψήφισαν 220.475, με έγκυρα 208.367, λευκά 4.360 και άκυρα 7.748.

Έλαβαν:

  • «Αξιοβίωτη Ανάπτυξη Ηπείρου» 118.931 ψήφους, ήτοι ποσοστό 57,08% και 29 έδρες
  • «Κοινό των Ηπειρωτών» 30.963 ψήφους, ήτοι ποσοστό 14,86% και 7 έδρες
  • «Ορίζοντες Ηπείρου» 20.350 ψήφους, ήτοι ποσοστό 9.77% και 5 έδρες (4+1 από τη δεύτερη κατανομή)
  • «Ήπειρος Όλον» 16.461 ψήφους, ήτοι ποσοστό 7,90% και 4 έδρες
  • «Λαϊκή Συσπείρωση Ηπείρου» 12.593 ψήφους, ήτοι ποσοστό 6,04% και 3 έδρες
  • «Αριστερή Παρέμβαση στην Ήπειρο» 3.767 ψήφους, ήτοι ποσοστό 1,81% και 1 έδρα (από τη δεύτερη κατανομή)
  • «Ανυπότακτη Ήπειρος» 2.799 ψήφους, ήτοι ποσοστό 1,34% και 1 έδρα (από τη δεύτερη κατανομή)
  • «Ελληνική Αυγή για την Ήπειρο» 2.503 ψήφους, ήτοι ποσοστό 1,20% και 1 έδρα (από τη δεύτερη κατανομή)

(Το εκλογικό μέτρο για την κατανομή των εδρών υπολογίζεται ως: Σύνολο Εγκύρων Ψηφοδελτίων Όλων των συνδυασμών (208.367), δια του αριθμού των εδρών του Περιφερειακού Συμβουλίου (51) συν ένα (1). Το εκλογικό μέτρο ορίστηκε στο 4.086).

Ο Αλέκος Καχριμάνης και η παράταξή του είναι απόλυτοι κυρίαρχοι του σώματος με 29 έδρες (Ιωάννινα 13, Άρτα 6, Πρέβεζα 5, Θεσπρωτία 5) και ακολουθούν οι Ζάψας με 7 (Ιωάννινα 3, Άρτα 2, Πρέβεζα 1, Θεσπρωτία 1), Ριζόπουλος με 5 (Ιωάννινα 2, Άρτα 1, Πρέβεζα 1, Θεσπρωτία 1), Δημητρίου με 4 (Ιωάννινα 3, Πρέβεζα 1), Πρέντζας με 3 (Ιωάννινα 2, Πρέβεζα 1) και από μία έδρα καταλαμβάνουν ως επικεφαλής παρατάξεων, οι Ζήκος, Νουτσόπουλος και Αναγνώστου.

 

Σύμφωνα με την απόφαση της Επιτροπής, εκλέγονται οι εξής:

Αξιοβίωτη Ανάπτυξη Ηπείρου

Από την Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων:

  • ΝΑΚΟΥ-ΔΑΣΟΥΛΑ ΑΓΝΗ του ΣΩΤΗΡΙΟΥ
  • ΣΙΑΡΑΒΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • ΠΟΤΣΗΣ ΟΔΥΣΣΕΥΣ του ΗΛΙΑ
  • ΤΣΙΑΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ του ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΑ
  • ΓΟΡΓΟΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΜΙΧΑΗΛ
  • ΝΑΥΡΟΖΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΓΙΩΤΑ) του ΠΑΥΛΟΥ
  • ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ ΗΛΙΑΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ
  • ΓΑΪΤΑΝΙΔΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ (ΜΑΚΗΣ) του ΙΩΑΝΝΗ
  • ΜΗΤΡΟΚΩΣΤΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΓΙΟΥΛΑ) του ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ
  • ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
  • ΛΑΖΑΝΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ (ΧΑΡΗΣ) του ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ
  • ΠΑΡΓΑΝΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ
  • ΚΑΛΟΥΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Παπαγρηγορίου Νικόλαος, Ντέτσικας Κωνσταντίνος, Πρέντζας Ευάγγελος, Μασσαλάς Βασίλειος κοκ.)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Άρτας:

  • ΨΑΘΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • ΚΑΤΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΠΑΝΤΕΛΗ
  • ΠΑΤΗΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ
  • ΣΙΜΟΥ – ΤΑΣΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του ΧΡΗΣΤΟΥ
  • ΒΑΡΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΘΕΟΔΩΡΟΥ
  • ΦΩΤΗΣ ΦΩΤΙΟΣ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Μπέλλος Κωνσταντίνος, Τυρολόγου Μαρίνα, Αρχιμανδρίτης Γεώργιος κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας:

  • ΙΩΑΝΝΟΥ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (ΣΤΡΑΤΟΣ) του ΧΡΗΣΤΟΥ
  • ΓΟΥΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ
  • ΣΠΥΡΕΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
  • ΜΑΤΣΙΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΙΩΑΝΝΗ
  • ΓΚΟΥΜΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Γιολδάσης Βασίλειος, Βασιλάκης Περικλής, Ευθυμίου Δήμητρα κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Θεσπρωτίας:

  • ΠΙΤΟΥΛΗΣ ΘΩΜΑΣ του ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ
  • ΜΠΡΑΪΜΗ-ΜΠΟΤΣΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
  • ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ του ΜΙΧΑΗΛ
  • ΔΗΛΑΒΕΡΗ ΡΕΓΓΙΝΑ του ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
  • ΣΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΑΡΡΑ ΗΛΙΑΝΑ του ΝΕΙΛΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Φίλη Πασχάλη Αντιγόνη, Τόκας Σταύρος, Τάτσης Δημήτριος κοκ)

 

 

Κοινό των Ηπειρωτών

Από την Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων:

  • ΖΑΨΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ (ως επικεφαλής συνδυασμού)
  • ΣΠΕΓΓΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΡΗΣ) του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
  • ΛΕΚΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Ντάνης Σπυρίδων, Παλάσχας Πέτρος, Βράνος Νικόλαος κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Άρτας:

  • ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • ΓΚΙΖΑ ΟΥΡΑΝΙΑ (ΡΑΝΙΑ) του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Κοσσυβάκη Ελευθερία, Ροβίνας Κωνσταντίνος, Ψύλλιας Χριστόφορος κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας:

  • ΚΟΡΩΝΑΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Κώτσης Δημήτριος, Παπακώστας Χαρίλαος, Κοτσίνης Χρήστος κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Θεσπρωτίας:

  • ΣΑΚΑΡΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Τζομάκας Μιχαήλ, Παπαρούνας Σταύρος, Τζάφος Σπυρίδων κοκ)

 

 

Ορίζοντες Ηπείρου – Περήφανοι Ξανά!

Από την Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων:

  • ΡΙΖΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
  • ΣΑΚΗΣ ΒΛΕΤΣΑΣ του ΑΛΕΞΙΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Υφαντής Σπυρίδων, Στράτης Σπυρίδων, Καραμποΐκης Σπυρίδων)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Άρτας:

  • ΝΑΝΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του ΑΝΔΡΕΑ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Βασιλάκης Δημήτριος, Κολιογιάννη Αγγελική, Χρήστου Απόστολος κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας:

  • ΠΑΠΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΤΑΚΗΣ) του ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Λιάλιας Βασίλειος, Κοντού Βασιλική, Παπατσίμπας Αλέξανδρος κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητα Θεσπρωτίας:

  • ΓΚΑΜΠΡΕΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Κοτσώνη Αλεξάνδρα, Τάτση Μαγδαληνή, Κοσιώρης Ευάγγελος κοκ)

 

 

Ήπειρος Όλον

Από την Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων:

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ (ως επικεφαλής συνδυασμού)
  • ΚΙΤΣΑΝΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ του ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ
  • ΛΙΟΥΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (ΧΑΡΗΣ) του ΧΡΗΣΤΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Μπέκας Σπυρίδων, Ντούρος Ιωάννης, Λάνταβος Αλκιβιάδης κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητας Πρέβεζας:

  • ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ ΠΑΥΛΟΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Τσούτσης Δημήτριος, Γιαμάς Ιωάννης, Καρακασίδης Αθανάσιος κοκ)

 

 

«Λαϊκή Συσπείρωση»

Από την Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων:

  • ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΕΝΤΑΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (ως επικεφαλής συνδυασμού)
  • ΖΕΚΑ-ΠΑΣΧΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ

(αναπληρωματικοί είναι οι: Ζώτος Σωτήριος, Αδαμαντίδης Αθανάσιος, Καραπέτσης Ιωάννης κοκ)

Από την Περιφερειακή Ενότητας Πρέβεζας:

  • ΚΩΤΣΑΝΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΘΕΟΔΩΡΟΥ από την ΠΕ Πρέβεζας.

(αναπληρωματικοί είναι οι: Μισηρλής Γεώργιος, Νόβας Ιωάννης, Κιτσαντάς Απόστολος κοκ)

 

 

Αριστερή Παρέμβαση στην Ήπειρο

Από την Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων:

  • ΖΗΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ως επικεφαλής συνδυασμού)

 

 

Ανυπότακτη Ήπειρος

Από την Περιφερειακή Ενότητα Άρτας:

  • ΝΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (ως επικεφαλής συνδυασμού)

 

 

Ελληνική Αυγή για την Ήπειρο

Από την Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων:

  • ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ (ως επικεφαλής συνδυασμού)

 

 

Show Buttons
Hide Buttons