Με κατεβασμένα τα χέρια, ο ΠΑΣ 5-0 από τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Ένας άχρωμος ΠΑΣ Γιάννινα έχασε εύκολα με κατεβασμένα τα χέρια 5-0, από τον Ολυμπιακό στο Γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League το βράδυ της Κυριακής και έμεινε χωρίς βαθμό, μετά τα πρώτα 180 λεπτά του φετινού πρωταθλήματος 2018-2019.

Η εικόνα του αμυνόμενου ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο δεν έδινε την εντύπωση μεγάλης υπεροχής για την Πειραιώτικη ομάδα αλλά το τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ κατέρρευσε. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο Ολυμπιακός ήταν καθολικά κυρίαρχος στο γήπεδο και έκανε ό,τι ήθελε. Πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ και άλλαξε εντελώς την εικόνα του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του ΠΑΣ ήταν σα να μη μπήκαν καθόλου… Δέχτηκαν νωρίς το τρίτο γκολ και ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε… Ο Ολυμπιακός δεν έριξε το ρυθμό του για να πετύχει και άλλο γκολ, κάτι που έγινε με τον Γκερέρο σε αντεπίθεση λίγο πριν τη λήξη του αγώνα και στις καθυστερήσεις με τον Μεριά.

Η εικόνα του ματς:
Σημαντική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο είχε ο Κιουζίκ. Στο 14΄ ο ρέφερι σφύριξε χέρι στον μεσοεπιθετικό του ΠΑΣ που έφευγε από εμφανή θέση για γκόλ.

Για πρώτη φορά στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έχασε μια σημαντική ευκαιρία στο 18′ όταν σε ιδανικό συνδυασμό παιχτών του και σέντρα του Μπουχαλάκη, κεφαλιά του Γκερέρο κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίχτης έχασε δεύτερη ευκαιρία αποτυγχάνοντας να βρει τη μπάλα σε σέντρα του Ποδένσε, από τη μικρή περιοχή του Βελλίδη.

Στο 35′ ο Ξύδας έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Μυστακίδη λόγω ενοχλήσεων στο σημείο που είχε διάστρεμμα στα μέσα της περασμένης εβδομάδας.

Το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 34′ όταν ο Ελαμπντελαουί από θέση σέντερ φορ χάθηκε από τα μάτια των αμυντικών του ΠΑΣ και σε κακή έξοδο του Βελλίδη, βρήκε τη μπάλα όμορφα με το κεφάλι και βρήκε δίχτυα, σε υποδειγματική σέντρα από τα δεξιά του Ο Λίλα προσπάθησε να απαντήσει αμέσως με σουτ έξω από την περιοχή χωρίς να τα καταφέρει.

Μεγάλη ευκαιρία στο 38′ για τον Ολυμπιακό, με φάουλ υποδειγματικό, ο Φορτούνης σημάδεψε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Βελλίδη.

Ο Φωτόπουλος σφύριξε πέναλτι σε χέρι του Τζημόπουλου, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δε θεωρήθηκε ακούσια η επαφή με τη μπάλα Η μπάλα φάνηκε να πηγαίνει από το πόδι του στο χέρι του που ήταν απλωμένο και ο Φορτούνης πέτυχε το 2-0 στο 40′.
Ο αγώνας ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές.

Στο ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι του Φετφατζίδη όταν πλάσαρε εξ επαφής από την μικρή περιοχή σε σέντρα από τα αριστερά. Δεν υπήρξε καμία αντίδραση από την άμυνα του ΠΑΣ.

Στο 48′ ο Ποδένσε ταλαιπώρησε την άμυνα του ΠΑΣ, μπήκε στην περιοχή, έκανε σέντρα αλλά η μπάλα πήγε πάνω στο Μιχαήλ που έδιωξε μακριά. Ο ίδιος παίχτης και στο 53′ βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα πάνω στους παίχτες του ΠΑΣ.
Στο σημείο αυτό, υπήρξαν τα πρώτα σημάδια ζωής… του ΠΑΣ με κάποια σουτ έξω από την περιοχή, από τους Κούζικ και Κάστρο.

Στο 54′ ο Φορτούνης δημιούργησε και ο Ποδένσε σκόραρε. Φορτούνης – Γκερέρο συνδυάστηκαν, ο πρώτος σέντραρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή και ο Ποδένσε βρήκε στο σκάσιμο τη μπάλα, για να τη στείλει με δυνατό σουτ στο δεύτερο δοκάρι του Βελλίδη.

Στο 59′ ο Γκερέρο εκτέλεσε φάουλ 31 μέτρα μακριά από το τέρμα του Βελλίδη αλλά ο τελευταίος εκτινάχτηκε εντυπωσιακά στο παραθυράκι της εστίας του και έδιωξε μακριά.

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 61′ σε φάουλ του Μυστακίδη από τα αριστερά της επίθεσης του ΠΑΣ αλλά κανείς δεν βρήκε τη μπάλα.
Μια ακόμα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 63′ με τον Γκερέρο μετά από κάθετη μπαλιά του Φετφατζίδη, εξ επαφής στη μικρή περιοχή,έδιωξε ο Βελλίδης. Ο Γκερέρο έφυγε στην αντεπίθεση και 2 λεπτά αργότερα, από αντικανονική θέση πάσαρε ο Φορτούνης και με καθυστέρηση σημειώθηκε το οφσάιντ.

Στο 70′ ήταν το πρώτο ουσιαστικά απειλητικό σουτ από το Νικολιά προς την εστία του Ολυμπιακού. Στο 75′ ένα σουτ του Μυστακίδη πήγε δοκάρι και κόρνερ αφού πρώτα βρήκε σε πόδι παίχτη του Ολυμπιακού.

Στο 82′ ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ αλλά έδωσε αρκετό ύψος στη μπάλα και αυτή έφυγε μακριά από το τέρμα του Βελλίδη.

Στο 90′ ο Γκερέρο ξεκίνησε μία κούρσα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή από αριστερά, έφτασε ανενόχλητος στη μεγάλη περιοχή, πέρασε τον Τζημόπουλο, πλάσαρε τον Βελλίδη και 4-0!

Το 5-0 έκανε ο Μεριά ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα. Από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, έγινε η σέντρα στην περιοχή και ο Μεριά ανενόχλητος από κοντά έγραψε το 5-0.