ΟΦΗ – ΠΑΣ: 2-1 αν και καλύτεροι οι Γιαννιώτες…

Παρ’ότι καλύτερος δεν κατάφερε να φύγει από την Κρήτη ούτε με το βαθμό της ισοπαλίας ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον ΟΦΗ. Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος αλλά ο ΟΦΗ ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε τις δύο όλες κι όλες ευκαιρίες που δημιούργησε στον αγώνα και τις μετέτρεψε σε ισάριθμα γκολ που του έφτασαν για να πάρει το τρίποντο και να προσπεράσει στη βαθμολογία τον ΠΑΣ.

ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα συγκρούστηκαν για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League στην Κρήτη και πριν τον αγώνα οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη δέκατη και την ένατη θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα, με 10 βαθμούς έκαστος, μετά από 9 αγωνιστικές.

O OΦΗ προηγήθηκε στο 20΄ με γκολ του Στάρτζεον. Ο παίχτης του ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ μετά από γυστικό σουτ του Σαρδινέρο προ του Παντελάκη. Ο Χουτεσιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Στάρτζεον αφού ο Σάλιακας άργησε να αντιδράσει και από τη μικρή περιοχή ο παίχτης του ΟΦΗ έστειλε τη μπάλα σε κενή εστία.

Στο 29΄ ο Ελευθεριάδης σημείωσε γκολ που ήταν οφσάιντ και ο πιο δραστήριος επιθετικά παίχτης του ΠΑΣ έγραψε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με ένα διαγώνιο σουτ που πήγε ψηλά στην απέναντι γωνία του τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και μέτρησε κανονικά το γκολ. Δύο λεπτά νωρίτερα ο ΠΑΣ είχε φτάσει κοντά στην ισοφάριση με το Λεό να σουτάρει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, μετά από κάθετη πάσα του Κάστρο.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δεύτερου ο ΠΑΣ μπήκε στο γήπεδο με όρεξη να πιέσει και να πετύχει γκολ. Όμως ήταν ο ΟΦΗ αυτός που προηγήθηκε για δεύτερη φορά στον αγώνα, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στο 65΄ ο Κάργας ανέτρεψε το Νέιρα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για να διαπιστωθεί πως ο Νέιρα δεν ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημά της γιατί το σπρώξιμο του Κάργα εντός της μεγάλης περιοχής δεν χωρούσε αμφισβήτηση. Ο Νέιρα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 2-1.

Μέχρι το τέλος του αγώνα ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος και πίεσε για την ισοφάριση παίζοντας στο ένα τέρμα τον γηπεδούχο αλλά δεν τα κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση ούτε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης, Κάργας, Σάλιακας, Πίρσμαν, Παντελάκης, Σιόντης, Κάστρο, Ντομίνγκες, Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Λεό.