ΠΑΟΚ-ΠΑΣ: 2-1 στις καθυστερήσεις…

Δεν τα κατάφερε παρ’ ότι προσπάθησε ο ΠΑΣ στη Θεσσαλονίκη και έχασε με 2-1 από τον ΠΑΟΚ το απόγευμα της Κυριακής, με γκολ στις καθυστερήσεις.

Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1 στο γήπεδο της Τούμπας ο ΠΑΣ εμφανίστηκε αρκετά διστακτικός απέναντι σε μια από τις καλύτερες και πιο δεμένες ομάδες του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΣ είχε την ατυχία να χάσει νωρίς τον Κριζμάν λόγω τραυματισμού και μετέτρεψε τη μοναδική ευκαιρία του στον αγώνα σε γκολ με το οποίο προηγήθηκε. Η κόκκινη στον Εραμούσπε, με δύο κίτρινες κάρτες ήταν υπερβολική και η διατησία έτσι δυσκόλεψε κι άλλο το έργο των Γιαννιωτών μέσα στο γήπεδο.

Η πίεση που άσκησε από το σημείο αυτό και μετά ο ΠΑΟΚ ήταν ασφυκτική και έχασε σωρεία ευκαιριών για να μεγαλώσει το σκορ. Βρήκε όμως έναν σταθερό Χουτεσιώτη και άμυνα με αυτοθυσία από τους παίχτες του ΠΑΣ. Το νικητήριο γκολ ήλθε στις καθυστερήσεις.

Το φλας του αγώνα

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τους Γιαννιώτες καθώς στο πρώτο μισάωρο, λόγω ενοχλήσεων που αισθάνθηκε στο πόδι του, ο Κριζμάν ζήτησε αναγκαστική αλλαγή και στη θέση του μπήκε ο Ελευθεριάδης.

Μετά από ένα μισάωρο πολύ χαμηλών προσδοκιών, ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 31΄ με γκολ του Εραμούσπε. Ο Αργεντίνος έκλεψε τη μπάλα από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ πάσαρε το Λεό που έκανε επίθεση από τα αριστερή γύρισε στο πέναλτι και εκεί ήταν ο Εραμούσπε που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλη του ΠΑΣ.

Εκπληκτικά απέκρουσε ο Χουτεσιώτης σε σουτ του Εσίτι σε μια φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, στην πρώτη ουσιαστική επίθεση του ΠΑΟΚ στο 37΄. Από το σημείο αυτό άρχισε μια αντεπίθεση διαρκείας του ΠΑΟΚ για την ισοφάριση. Στο 44΄ ωραία κίνηση του Βιεϊρίνια που περνά τον Σάλιακα, βγαίνει από αριστερά, βγάζει τη σέντρα. Ο Σβιντέρσκι βρίσκεται στο πρώτο δοκάρι, το σουτ όμως που επιχειρεί με το αριστερό δεν ήταν καλό.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Μέσα μπήκαν Τζόλης, Μπίσεσβαρ και Καντουρί.

Ο ΠΑΟΚ βγήκε επιθετικά για την ισοφάριση και πίεσε με απόλυτη κατοχή τον ΠΑΣ.

Ο Σφιντέρσκι ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ στο 51΄ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από δυνατό σουτ του Ζίβκοβιτς και μετά από την απόκρουση του Χουτεσιώτη. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR.

Στο 57′ ο ΠΑΣ έμειμε με παίχτη λιγότερο λόγω της δεύτερης κίτρινης που του έβγαλε διαιτητής, με τη δεύτερη κάρτα σε ένα φάουλ του Αργεντινού, πολύ υπερβολική. Η απάντηση του Γιαννίκη μετά την κόκκινη στον Εραμούσπε ήταν το 4-3-2 και την αλλαγή που έκανε στο 63΄ με το Ντομίνγκεθ στη θέση του Λεό. Κεντρικός αμυντικός γύρισε ο Σιόντης.

Στο 59′ είχαμε δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Ο Περέιρα βγήκε από αριστερά, γύρισε και ο Τζόλης στο κέντρο κι ελαφρώς αριστερά στην περιοχή του ΠΑΣ έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η πρώτη επίθεση με αξιώσεις για τον ΠΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 76΄ με τον Παμλίδη στη μεγάλη περιοχή να δέχεται τη μπάλα αλλά να τη χάνει εύκολα λόγω κακού κοντρόλ. Στο 81 έγινε αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Λώλης μπήκε στη θέση του Καρτάλη.

Στο 86΄ σε σέντρα του Ροντρίγκο από δεξιά, ο Σβιντέρσκι δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση και τα έβαλε με τον προβολέα του γηπέδου επειδή τον τύφλωσε όπως φάνηκε να διαμαρτύρεται.

Το γκολ της νίκης για τον ΠΑΟΚ ήρθε στις καθυστερήσεις – 5 λεπτά έδειξε ο τέταρτος – από στημένη φάση με γκολ του Ελ Καντουρί που έκανε γυριστό σουτ σε μια γεμάτη άμυνα. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και ο Σιδηρόπουλος έδειξε το σημείο της σέντρας.

Οι παίκτες των δύο ομάδων πριν την έναρξη του αγώνα, στάθηκαν σε ένα κύκλο για ένα λεπτό. Ήταν η κίνηση των παικτών της Super League 1 ως ένδειξη αλληλεγγύης στους συναδέλφους τους σε Super League 2 και Football League. Υπενθυμίζεται ότι η δεύτερη και τρίτη κατηγορία δεν έχει ξεκινήσει.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα, Εσίτι, Σβαμπ, Μουρκ, Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Σβιντέρσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Λεό, Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν.