ΠΑΣ: Βελτιωμένος με τον Ολυμπιακό αλλά πάλι έχασε

Με δύο αυτογκόλ για τις δύο ομάδες αντίστοιχα, ξεκίνησε ο αγώνας του ΠΑΣ με τον Ολυμπιακό στο «Ζωσιμάδες» και το πρώτο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου έδειξε ότι μπορεί να προδικάζει κάτι καλό για την Ηπειρώτικη ομάδα. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως, ο Χριστοδουλόπουλος μόνο του με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έκανε ανενόχλητος το 1-2 και το σκορ αυτό, έμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΣ για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και η συνέχεια του πρωταθλήματος θα είναι δύσκολη…

Ο ΠΑΣ έχει 16 βαθμούς και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από τον ΟΦΗ, με Λαμία, Λεβαδειακό και Απόλλωνα Σμύρνης να έπονται.

Ο αγώνας

Απίστευτη εκκίνηση είχε η αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ολυμπιακό στους «Ζωσιμάδες», με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο και μάλιστα με αυτογκόλ!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προηγήθηκε στο 8′ όταν μετά από τρομερή ατομική ενέργεια του Φορτούνη και γύρισμα ο Σκόνδρας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βελλίδη με κεφαλιά, ενώ στο 14′ ήταν η σειρά των «ερυθρόλευκων» να την… πατήσουν.

Ο Νικολιάς έκανε το σουτ με το δεξί και ο Βούκοβιτς έβαλε το πόδι του και έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Σα, για να πετύχει το τρίτο του φετινό αυτογκόλ στο πρωτάθλημα!

Σημειώνεται πως τα δύο προηγούμενα ήταν στα ματς με τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική και με την Ξάνθη για την 13η αγωνιστική, όπου σε κανένα από τα δύο δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο ο Ολυμπιακός αφού γνώρισε την ήττα από τον «Δικέφαλο» (0-1) και έμεινε στην ισοπαλία με την Ξάνθη (1-1).

Στο 37’ ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα όταν ο Ποντένσε μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έβγαλε μπαλιά-διαβήτη στο κεφάλι του Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μόνο ένα καλό σουτ του Φορτούνη από τη μεγάλη περιοχή στο 72΄ που δε βρήκε στόχο.

Ο Πετράκης με τις τρεις αλλαγές, δεν κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Πρώτος αγώνας για το νέο μεταγραφικό απόκτημα, το Νάουμετς που μπήκε αλλαγή αντί του Σιόντη στο 80΄.