Σπουδαίο διπλό του ΠΑΣ στα Χανιά

Με τους τρεις βαθμούς απέδρασε από τα Χανιά ο ΠΑΣ Γιάννινα, που επικράτησε των Κρητικών με 1-0 χάρη σε γκολ του Καρτάλη στο 59′, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι Ηπειρώτες επέστρεψαν στις νίκες  και έφτασαν τους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ2 με τους γηπεδούχους να έχουν την δεύτερη εντός έδρας ήττα τους.

Ο ΠΑΣ έφυγε νικηφόρα από μία ακόμα δύσκολη έδρα και πλέον κοιτάει το ματς της άλλης Δευτέρας με τον Απόλλωνα Πόντου.

Η εικόνα του αγώνα

Δύο καλές ευκαιρίες είχε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ με Λέο και Νικολιά, από εκεί και πέρα το πρώτο μέρος έγινε παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες. Καλά «διαβασμένη» ήταν η άμυνα του ΠΑΣ, που έκοψε όλες τις μπαλιές προς τον Κουσκουνά και δεν κινδύνευσε από τη στιγμή που η μπάλα δεν πέρναγε από τους Παντελάκη και Σκόνδρα.

Ο Αλέξανδρος Καρτάλης στο 59′ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, παίκτης που μπήκε αλλαγή. Σέντρα του Αποστολόπουλου, ο Λέο με το στήθος δεν πάσαρε καλά στον Παμλίδη, η άμυνα των Χανίων δεν έδιωξε καλά, ο Καρτάλης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Καρτάλης στη θέση του Νάουμετς στο 46΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά το γκολ ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στον οικοδεσπότη του αγώνα, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ουσιαστικά σε καμία φάση.