Το θαύμα δεν έγινε…

Το θαύμα που ήθελε νίκη του ΠΑΣ έναντι του ΠΑΟΚ στο «Ζωσιμάδες» και ταυτόχρονα ήττα του ΟΦΗ στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, δεν έγινε και όχι μόνο ο ΠΑΣ Γιάννενα γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον αήττητο Πρωταθλητή Ελλάδος για το 2018-2019, ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα τον υποβιβασμό στη Football League αλλά και η εξωαγωνιστική εικόνα του ΠΑΣ σημαδεύτηκε από επεισόδια οπαδών της Γιαννιώτικης ομάδας, με δυνάμεις των ματ, πολλά σπασμένα καθίσματα…

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε στους Ζωσιμάδες. Δεν μπόρεσε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μάλιστα δημιούργησε ελάχιστες φάσεις. Κατάφερε να βάλει το πρώτο γκολ. Με τον Τσούμπα Άκπομ άνοιξε το σκορ στο 60ό λεπτό. Ο Εβγέν Σάχοβ κλείδωσε το ματς στο 79΄. Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο, με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι Κρητικοί έκαναν το καθήκον τους κερδίζοντας με 0-2 τον αδιάφορο Ατρόμητο και τώρα θα διεκδικήσουν την σωτηρία τους στο μπαράζ παραμονής με αντίπαλο μια άλλη ομάδα της Κρήτης, τον δεύτερο της Football League, Πλατανιά (15 και 19 Μαΐου οι αναμετρήσεις τους).

Συνθέσεις

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Νεόφυτος Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κάργας, Αλέξης Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σεργκελασβίλι, Νικολιάς, Πάντελιτς, Κάστρο, Κρίζμαν, Παμλίδης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Ολιβέιρα (79′ Σάχοβ), Κάνιας, Ζαμπά (81′ Σβιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (69′ Πέντρο Ενρίκε), Πέλκας, Άκπομ.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος, Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς, Χασάν Κούλα

Διακοπές και επεισόδια

Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, υπήρξαν δύο διακοπές από τον κ. Σιδηρόπουλο, λόγω επεισοδίων στο πέταλο των οργανωμένων, που έσπασαν καθίσματα και πέταξαν κροτίδες. Μάλιστα τα ΜΑΤ μπήκαν στο πέταλο, πέταξαν χειροβομβίδες κρότου λάμψης και κυνήγησαν τους οπαδούς μέσα στην κερκίδα, χωρίς ευτυχώς να έχουμε χειρότερα με ποδοπατήματα κτλ.

Μετά το τέλος του αγώνα η ένταση μεταφέρθηκε έξω από τα αποδυτήρια, με τα ΜΑΤ να χτυπάνε κάποιους που επιχείρησαν να πλησιάσουν τη ζώνη ασφαλείας.