«Περίπατος» του ΠΑΣ με τον Απόλλωνα Σμύρνης – 5-1 το… «ντέρμπι» της αγωνιστικής

Ντέρμπι τελικά ήταν μόνο στα χαρτιά… ο αγώνας των δύο πρωτοπόρων του Πρωταθλήματος της Super League 2…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Απόλλωνα Σμύρνης και από το 10΄ του αγώνα για τη 17η αγωνιστική του δεύτερου επαγγελματικού πρωταθλήματος της χώρας, έδειξε ποιος είναι το… αφεντικό για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Η κυριαρχία του ΠΑΣ σε αγωνιστικό επίπεδο κόντρα και στη δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας, δεν αφήνει αμφιβολίες για την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και έπειτα από μία εβδομάδα κατά την οποία ακούστηκαν και γράφτηκαν πολλά, μετά τον αγώνα στην Τρίγλια Χαλκιδικής με τον ουραγό Απόλλωνα, οι παίχτες του Αργύρη Γιαννίκη έδειξαν πάθος και διάθεση να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο και να ικανοποιήσουν με το θέαμα και με γκολ τους περίπου 3.000 οπαδούς που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Ζωσιμάδες». Φιλοδώρησαν με 5 γκολ τον Απόλλωνα Σμύρνης σε ένα καταιγιστικό ρυθμό και ελάχιστες στιγμές να δείχνει ο φιλοξενούμενος πως είχε δυνατότητα να αντιδράσει.

Τα γκολ και οι φάσεις

Στο 10΄ και έπειτα από ένα δεκάλεπτο με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο από τον ΠΑΣ, σε κόρνερ του Καρτάλη, με κεφαλιά ο Παντελάκης έγραψε το 1-0. Για τη συνέχεια, ο ΠΑΣ είχε την υπεροχή και για λίγο ο Απόλλωνας έδειξε να ισορροπεί την κατοχή της μπάλας χωρίς σε καμία στιγμή να γίνει επιθετικός και κάπου εκεί, στο 33΄ ήλθε το δεύτερο γκολ για τους Γιαννιώτες: σε εκτέλεση κόρνερ από τον Αποστολόπουλο που έγινε με πάσα στον Παμλίδη, έγινε σέντρα από τον επιθετικό του ΠΑΣ και με κεφαλιά του Σκόνδρα η μπάλα βρήκε το δεύτερο δοκάρι και ακολούθως τα δίχτυα.

Ο ΠΑΣ έφυγε για τα αποδυτήρια έχοντας κλειδώσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο: ο δραστήριος και σήμερα Λέο απέφυγε ωραία τους αντιπάλους του στη μεγάλη περιοχή, έπιασε έναν «κεραυνό», ο τερματοφύλακας Αναγνωστόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά στο ριμπάουντ ο Παμλίδης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 3-0!

Tο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να εμφανίζει επιθετική διάθεση και στο 51΄ είχαμε γκολ, όταν σε χέρι του Καρτάλη που είδε και κίτρινη κάρτα δόθηκε πέναλτι στον Απόλλωνα. Ο Φατιόν εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 3-1

Η χαρά των φιλοξενούμενων ωστόσο δεν κράτησε πολύ. Ο ΠΑΣ απάντησε με γκολ του Κρίζμαν που έγραψε το 4-1. Ο Λέο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση βγαίνοντας στην αντεπίθεση, και έδωσε ασίστ μισό γκολ στον Κρίζμαν, που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Ο Λεό που είχε και σήμερα τρομερή απόδοση, πέτυχε το πέμπτο γκολ του ΠΑΣ στο 81΄. Παμλίδης και Λέο έκρυψαν την μπάλα και ο Γάλλος την έστειλε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου!

Συνθέσεις:

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Κάστρο, Καρτάλης, Παμλίδης, Κριζμάν και Λεό

Απόλλωνας Σμύρνης: Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Λαρέα, Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Βιτλής, Φατιόν, Μπλάζιτς Μάρκο, Κολ, Τόμας, Μαρκόφσκι Μάρκο

Διαιτητής: Τσακαλίδης, Βοηθοί: Μαλανδρής, Παπαδόπουλος, 4ος: Αγγελάκης